За запослене

Етички одбор

Ендокринологија - мерење шећера у крви и мокраћи

13. 05. 2014.

1. Како и када спроводити самоконтролу?

Постоје два основна начина спровођења контроле шећера које можете спроводити сами:

  1. Мерење шећера у капиларној крви. Постоји низ глуко метара за одређивање концентрације шећера у капиларној крви. Помоћу њих добијате увид у тренутно стање нивоа шећера у крви. Приликом одабира глукометра посаветујте се саВашим лекаром или фармацеутом. Они ће Вам помоћи у одабиру глукометра који Вам најбоље одговара, имајући у видуВашу терапију, специфичности Вашег начина живота и евентуалне пратеће болести. Правим избором, можете бити сигурни да ћете увек добити тачне и поуздане резултате.
  2. Одређивање глукозе и кетона у мокраћи. У мокраћи нормално нема шећера, али ако га у крви има превише (више од 10 ммол/Л), шећер ће почети да се прелива у мокраћу. Такав резултат представља одраз кретања глукозе у раздобљу од претходног мокрења, а не тренутно стање глукозе у крви. Препорука је да се мерење кетона у мокраћи ради код постојања високог нивоа шећера у крви,  15 ммол/л, током акутне болести код пацијената са Типом 1 шећерне болести, или код пацијената са Типом 2 шећерне болести у условима постојања друге акутне болести.

Мерење шећера у капиларној крви би требало вршити, а колико често и када, зависи од особе до особе. По правилу, мерење шећера у крви ће се спроводити у одређеним временским "тачкама":

  • предоручка  -  на празан стомак, “наште”. То значи да у претходних 8 сати нисте ништа јели,
  • пре оброка,
  • 2 сата након започињања оброка,
  • пре спавања,
  • између 3 и 4 сата ујутро.

Дневни профил даје најдрагоценије податке о нивоу шећера у крви. У обичајени део терапије и спроводи се мерењем шећера у 8 тачака.

Ради се тако што се мери висина шећера у крви у следећим терминима у току 24 часа:

  1. пре доручка (нпр. у 8.00h)
  2. 2 сата после доручка (нпр. у 10.00h)
  3. пре ручка (нпр. у 12.00h)
  4. 2 сата после ручка (нпр. у 14.00h)
  5. пре вечере (нпр. у 18.00h)
  6. 2 сата после вечере (нпр. у 20.00h)
  7. у 24.00h
  8. у 03.00h

У зависности од терапије која се примењује, препоруке за учесталост мерења шећера у крви су следеће:

  • На терапији таблетама: дневни профил шећера 1 x месечно, у међувремену одређивати ниво шећера наште најмање још 1 x недељно.
  • Комбинована терапија таблете+инсулин или само терапија инсулином (2 дозе дневно): дневни профил шећера 1 x недељно, у међувремену одређивати ниво шећера наште најмање још 1x недељно.
  • Интензивирана инсулинска терапија (3-4 дневне дозе инсулина): дневни профил шећера најмање 2 x недељно, у међувремену одређивати ниво шећера наште најмање још 1 x недељно.

У ситуацијама, када ниво шећера има велике скокове или падове, потребна су и додатна мерења и консултације са својим лекаром.

Препоручене, циљне вредности нивоа шећера у крви

  • Код пацијената са Типом 1 шећерне болести пре доручка, наште су 6.5 ммол/л, а 1.5-2h након оброка 9 ммол/л.

Код пацијената са Типом 2 шећерне болести пре доручка