Адреса: Димитрија Туцовића 161, Београд
Радно време: 00-24 часа
Телефони: 011/3822-278, 011/3810-416
е-маил: kbc.zvezdaratransfuzija@gmail.com
ВД Руководиоца службе: др Бранка Коматина - специјалиста трансфузиолог
ВД Главни техничар службе: Снежана Ђуровић,лабораторијски техничар
Лекари:
Др Бранка Коматина - специјалиста трансфузиолог
Др Јела Боровинић - специјалиста трансфузиолог
Др Марија Зорић – специјалиста трансфузиолог
Др Јелена Дмитровић Поповић - специјалиста трансфузиолог
Историјат
На предлог Проф. др М. Митровића, шефа Хируршког одељења Градске болнице, основан је 1969. године. Кабинет за трансфузију и налазио се у згради Поликлинике. Први руководилац је био др Милан Фурлан. Он је увео одређивање крвних група АБО и РхД, тест компатибилности и тест за доказивање хладних аглутинина.
Развојем клиничке трансфузиологије као науке, пратећи савремена достигнућа, уводе се нове процедуре у оквиру имунохематологије, пренаталне заштите трудница и коагулације крви у Служби за трансфузиологију Градске болнице.
Први трансфузиолог и начелник Службе за трансфузиологију је била Прим. др Љиљана Ловрић, затим од 1973. до 2000. године Прим. др Мирослава Пајевић, а од 2000. до 2012. године Прим. др Љиљана Шупут-Томаш.
Сада се рад Службе за снабдевање крвљу и крвним продуктима базира на клиничкој трансфузији и састоји се од:
Одељења за клиничку трансфузију, дистрибуцију крви и продуката од крви и хемовигиланцу
Делатност:
- Обавља пријем крви и крвних компоненти;
- Обавља складиштење тестираних крвних компоненти (еритроцита, замрзнуте свеже плазме, криопреципитата, концентрата тромбоцита) које су спремне за примену;
- Припрема компонената крви за примену (топљење замрзнуте свеже плазме и криопреципитата);
- Издавање крвних компоненти за потребе лежећих болесника;
- Извођење основних претрансфузионих лабораторијских тестова за болеснике којима је потребна трансфузија крвних компоненти (испитивање ABO/Rh крвне групе, скрининг тестови тестови за откривање еритроцитних антитела, интерреакције);
- Извођење специфичних претрансфузијских лабораторијских тестиова за болеснике којима је потребна трансфузија крвних компоненти (тестови идентификације нађених еритроцитних антитела, тестови типизације еритроцитних антигена);
- Извођење референтних претрансфузијских лабораторијских тестова за потребе болесника у хитним случајевима;
- Пружање консултативних услуга за област трансфузиологије свим клиничким лекарима;
- Евидентирање пријава о нежељеним реакцијама на крвне компоненте за хоспитализоване болеснике;
- Врши испитивање пострансфузионох реакција и решава спорне случајеве;
- Стара се о стању резерви крви и крвних компонената;
- Обавља узимање јединица аутологих трансфузија и спроводи њихову обраду.
- Обавља унос резултата анализа у информациони систем и протоколе;
- Обавља унос приспелих крви и компонената крви у информациони систем и протоколе;
- Обавља унос издатих крви и компонената крви у информациони систем и протоколе.
Кабинет за пренатална испитивања и имунохематологију
Делатност:
- Врши стандардна имуносеролошка испитивања из области серологије крвно групних система код трудница;
- Врши пружање здравствених услуга из области пренаталне заштите трудница у циљу дијагнозе и превенције имунизација у трудноћи;
- Врши испитивање и доказивање хемолитичке болести новорођенчета;
- Врши испитивање најсложенијих спорних случајева из домена имунохематологије;
- Обавља унос резултата анализа у информациони систем и протоколе.
Од априла 2014. године у Службу за снабдевање крвљу и крвним продуктима уведен је информациони систем. Информациона технологија омогућава, с једне стране, ефикасност у раду, а са друге прецизно регистровање свих издатих јединица крви и крвних продуката. Трајно чување електронских записа омогућава праћење трага крви (која је узета од даваоца) до болесника за кога је крвна компонента издата.
У циљу смањења употребе алогене крви примењују се следећи поступци: преоперативно лечење анемије, примена различитих облика аутологне трансфузије (предепозит, интраоперативно и постоперативно спасавање крви) , примена анти фибринолитика. Најбољи резултати се постижу комбиновањем ових поступака.
Савремени мониторинг хемостазе подразумева примену поинт-оф-царе апарата као што је ротациона тромбеластометрија (Clot-pro). Брзим откривањем системских промена (прелиминарни резултати добијају се већ после 5-10 минута, квалитативни после 20, док се за резултат фибринолизе мора сачекати више од 20 минута ) у коагулационом систему ин виво постиже се, идентификација и разврсатавање хирушких од нехирушких крварења, при чему се терапијски делује циљано (надокнадом крвних продуката и/или применом фармаколошких хемостатика).
Мултиплате анализатор је апарат за испитивање функције тромбоцита. Анализе се раде из узорка пуне крви и резултати су доступни у року од 10 минута. Користи се периоперативно за контролу функције тромбоцита, детекцију ефекта антиагрегационе терапије, мониторинг трансфузијског режима. Код хематолошких пацијената за детекцију урођених и стечених поремећаја тромбоцита, код кардиолошких пацијената за индивидуалну контролу одговора на антиагрегациону терапију. Увођење POINT-OF-CARE технологија за брзи мониторинг поремећаја хемостазе је значајно унапредило квалитет пружене здравствене заштите нашим пацијентима.
Од наставне 2016/2017 године Служба за снабдевање крвљу и крвним продуктима постала је и наставна база за Високу здравствену школу струковних студија - Београд.