За запослене

Етички одбор

Служба за лабораторијску дијагностику

 

Адреса: Прешевска 31, Београд

Радно време: 7 – 14ч радним данима за амбулантне пацијенте и 24 часа дневно свим данима у години за ургентне анализе.

Телефон доступан пацијентима: 011/ 3810-624

Е-маил адреса:  poliklinika.lab@kbczvezdara.rs

Руководилац службе: др Наташа Миљковић,  лекар специјалиста микробиологије са паразитологијом

Главни техничар службе:  Марина Пејић. Високо медицинско лабораторијски технолог

 

 

Служба за лабораторијску дијагностику- 73 године постојања

Лабораторија КБЦ “Звездара” постоји као организациона целина од 1952. године, када ју је основала Др Радмила Петровић, француски ђак и први специјалиста микробиологије у Србији. Иначе, од оснивања Градске болнице 1935. године па све до 1945.године, основне лабораторијске анализе радиле су се на Интерном одељењу у приручним лабораторијама. Др Радмила Петровић постаје први начелник Лабораторије и током наредних година интензивно се развија биохемијска и бактериолошка служба. За све време свог постојања,  лабораторијска дијагностика иде узлазном линијом, пратећи и усвајајући савремене технике у свим областима, захваљујући ангажовању више генерација бројних, врсних стручњака из области микробиологије, биохемије, хематологије, имунохемије и генетике.

 

Организација службе: реорганизација Лабораторије се спроводила више пута у њеном вишедеценијском раду. Данас смо Служба за лабораторијску дијагностику организована у два одељења, пет одсека, са амбулантом у склопу које ради благајна, где се обавља пријем узорака, венепункција, заказивање анализа и издавање лабораторијских извештаја у папирној форми.

Запослени:  6 лекара (3 спец.клиничке микробиологије; 3 спец.клиничке биохемије); 4 фармацеута-мед.биохемичара; 3 молекуларна биолога; 45 лаб.техничара (од тога 7 са Вишом школом.) и 5 пкв радника. На  годишњем нивоу уради се преко 1.500.000 анализа.

 

Уз савремена достигнућа науке и високо софистицирану технологију, развој медицинске лабораторијске дијагностике незаобилазни је сегмент модерне медицине. Данас је немогуће радити без тима у коме једну од битних карика има управо лабораторијска дијагностика, као подршка и полазна основа у откривању болести, оптимизацији и побољшању исхода лечења.

Сталним осавремењивањем процеса наручивања, извођења и извештавања о резултатима дијагностичких тестова, стручни тим лабораторије се труди да пружи свеобухватну дијагностичку обраду, као и адекватну интерпретацију у постављању дијагнозе, решавању диференцијално-дијагностичких проблема, лечењу и праћењу терапијских резултата код болесника.

 

 

 

ОДЕЉЕЊЕ МИКРОБИОЛОГИЈЕ И ГЕНЕТИКЕ

Прешевска 31

Шеф Одељења: др Наташа Миљковић,  специјалиста микробиологије са паразитологијом

Главни техничар одељења:  Јелена Галац, виши лабораторијски техничар

 

Одсек за клиничку микробиологију

Како бисмо повећали дијагностичку тачност, оптимизовали третман и побољшали исход лечења пацијента, данас радимо на развоју наших вештина са циљем да обезбедимо прави тест, за правог пацијента, у право време. Непотребни микробиолошки тестови дају резултате који могу довести до непотребног даљег тестирања или непотребног давања антибиотика.

Одсек за клиничку микробиологију наставља славну традицију и стандардно прати и усваја савремена достигнућа у лабораторијској пракси. Истичемо да је у нашој установи започела прва клиничка дијагностика анаеробних бактерија у Србији, затим дијагностика гениталних микоплазми  и атипичних микобактерија.

 

У микробиолошкој лабораторији данас се обавља рутинска бактериолошка обрада различитих болничких и ванболничких узорака: изолација и идентификација свих значајних аеробних и анаеробних патогена, испитивање осетљивости бактеријских патогена на антибиотике и праћење учесталости резистенције појединих врста микроорганизама, што подразумева и прављење извештаја о кретању резистенције на антибиотике. Такође се ради на развијању и унапређењу сарадње клиничког микробиолога и лекара клиничара у смислу тумачења налаза, усмеравања на правилан избор узорака за микробиолошку обраду и одабир најприкладнијег антибиотика  у лечењу, као и учешће у контроли болничких инфекција.

Поред тога, раде се и тестови за доказивање антигена и токсина Цлостридум диффициле, серолошке анализе (АСТО, ТПХА, РФ) и контрола неживе средине наше установе.

Од паразитолошких анализа раде се претраге за доказивање циста цревних протозоа у столици и јаја цревних паразита у столици, односно перианалном отиску.

Микологија се бави дијагностиком узрочника гљивичних обољења-микоза, уз култивацију и идентификацију највећег броја медицински значајних гљива.

У складу са светским трендовима ради се и синдромско тестирање узорака на већи број респираторних, односно цревних патогена. У употреби су две врсте тестова: молекуларни мултиплекс тестови за доказивање генетског материјала узрочника и мултиплекс тестови за доказивање антигена узрочника. У кратком временском периоду могуће је добити резултат којим се разликује вирусна од бактеријске инфекције код пацијента са инфективним синдромом и тако усмерава и оптимизује даља терапија.

 

 

Одсек за хуману генетику

Вд Шефа одсека: руководилац Службе др Наташа Миљковић

Главни техничар: Марина Пејић, Високо медицинско лабораторијски технолог

 

Доласком интернисте –хематолога прим. др Бранислава Пендића у тадашњу Клиничку болницу града Београда, седамдесетих година прошлог века, започиње савремени развој лабораторијксе службе, посебно у области хематологије, имунологије и генетике. Познат у земљи и свету, др Пендић је био идејни покретач бројних лабораторијских техника и анализа и пионир у њиховом повезивању са клиничком праксом. Између осталог, оснивач је Лабораторије за хуману цитогенетику, која као таква још увек функционише у оквиру службе. 

Одсек за хуману генетику ради следеће анализе:

 

цитогенетика

Пренатални цитогенетички тестови:

  • кариотип из хорионских ресица
  • кариотип из плодове воде
  • кариотип из крви пупчаника

Пренаталне генетичке анализе се раде након потврде медицинских индикација у генетичком саветовалишту Болнице за гинекологију и акушерство КБЦ Звездара.

 

Остали цитогенетички тестови:

  • кариотип из периферне крви
  • кариотип из телесних излива

молекуларна генетика:

  • Микроделеција Y хромозома
  • Хередитарна хемохроматоза(Ц282Y, Х63Д)
  • ЈАК 2 мутација (В617Ф)

Урођене (наследне) тромбофилије:

  • Фактор коагулације ИИ/Протромбин (Г20210А)
  • Фактор коагулације В (Фактор В Лаиден)
  • МТХФР (Ц677Т)
  • ПАИ-1 (4Г/5Г)

 

 

 

ОДЕЉЕЊЕ БИОХЕМИЈЕ, ИМУНОХЕМИЈЕ, ХЕМАТОЛОГИЈЕ И ХЕМОСТАЗЕ

Димитрија Туцовића 161

Шеф одељења: Др Гордана Спасић Обрадовић, специјалиста клиничке биохемије, специјалиста уже специјалисте лабораторијске ендокринологије

Главни техничар: Милица Мајкић, Високо медицинско лабораторијски технолог

 

На одељењу се раде  хитне анализе  24 х дневно  свим данима у години, као и проширена палета анализа од 7х-19х радним данима. Анализе се изводе на савременим апаратима реномираних произвођача: Роцхе (Цобас 6000це, Цобас ц501; Цобас е411); Сиеменс (Ателлица ИМ 1300, Адвиа Центаур ЦП, Адвиа 2120,  БЦС XП); Сyсмеx (XН 1000, УЦ 3500+ УФ 4000) ; аутоматски Елиса систем Дyнеx технологије-ДС2.  Прате се нови трендови и стремљења за унапређење дијагностике. Контрола квалитета рада се спроводи  на дневном (унутрашња контрола) и  месечном нивоу (спољашња ЕQАС контрола), што је у складу са водичима добре лабораторијске праксе.      

 

Одсек за биохемију

Шеф одсека: др Гордана Спасић Обрадовић, специјалиста клиничке биохемије, специјалиста уже специјалисте лабораторијске ендокринологије

Главни техничар одсека:  Јелена Перуничић, виши лабораторијски техничар

 

Лабораторија је у могућности да из узорка крви за 60 - 90 мин одреди преко 40 биохемијских параметара. Уколико је у питању ургентни пацијент, ово време је и краће. Сем квантитативног одредјивања биохемијских параметара из узорака крви, раде се и све значајне анализе из телесних течности (урина, ликвора, абдоминалног и плеуралног пунктата).

На одсеку се раде следеће анализе

  • Одређивање концентрације глукозе, протеина, албумина, креатинина, уреје, мокраћне киселине, билирубина (директан и укупан), бикарбоната, амонијака.
  • Одређивање активности ензима: АЛТ, АСТ, АЛП, гама ГТ, алфа амилаза, липаза, ЛДХ, ЦК
  • Одређивање кардиоспецифичних маркера: ХС Тропонин И; НТпро БНП
  • Одређивање концентрације електролита: калијум, натријум, хлорид, калцијум, фосфат и магнезијум.
  • Анализа статуса гвожђа: гвождје, УИБЦ, ТИБЦ и феритин.
  • Анализа липидног статуса: холестерол, ХДЛ - холестерол, ЛДЛ - холестерол  и триглицериди.
  • Одређивање концентрације специфичних протеина: ЦРП, Ц3 комплемент, Ц4 комплемент, имуноглобулин А, имуноглобулин Г, имуноглобулин М,  ХбА1Ц, Хаптоглобин и Бета- 2-микроглобулин

  • Квалитативни- квантитативни преглед урина са седиментом
  • Тест окултног крварења

Одсек за имунохемију и дијагностику метаболичких поремећаја

На одсеку се раде следеће анализе

  • Дијагностика поремећаја функције штитасте жлезде: ТСХ (тиреостимулирајући хормон),  фТ3 (слободан Т3), Т(укупан тироксин), фТ4 (слободан Т4), ТГ (тиреоглобулин), анти ТГ антитела (антитиреоглобулинска антитела) и анти ТПО антитела (антимикрозомална антитела)
  • Репродуктивни хормони: ФСХ, ЛХ , пролактин, прогестерон, естрадиол (Е2) и тестостерон
  • Остали хормони: АЦТХ, Кортизол, Паратхормон (ПТХ), Ц-пептид
  • Неинвазивни пренатални тестови: доубле тест И триместар( ПАПП-А, фβхЦГ), доубле тест ИИ триместар ( АФП, βхЦГ)
  • Туморски маркери: АФП , ЦЕА, ЦА 125, ЦА 15-3, ЦА 19-9, ПСА, фПСА и ИНДЕX фПСА/ПСА, ЦYФРА 21-1, НСЕ
  • Витамини: Д3 и  Б12
  • Вирусни маркери: ХБсАг, АХЦВ, ХИВ
  • Маркер сепсе: Прокалцитонин
  • Маркер алергије:  Имуноглобулин Е
  • Одређивење концентрације лекова (ТДМ): Такролимус и Циклоспорин
  • Одређивање нивоа лека и антитела на лек код пацијената на биолошкој терапији

 (Инфлиxимаб , Адалимубаб)

  • Одређивање калпротектина из фецеса

 

Одсек за хематологију, хемостазу и цитолошку дијагностику течности

Шеф Одсека: Мр пх Тамара Милошевић

На одсеку се раде следеће анализе

 

  • Комплетна крвна слика са леукоцитарном формулом
  • Ретикулоцити
  • Диференцијација ћелија телесних течности: перитонеална течност, асцит, плеурални и перикардни пунктат
  • ЛЕ ћелије, криоглобулини, седиментација еритроцита,  време крварења

 

  • Рутинске хемостатске анализе: ПТ, аПТТ, фибриноген, Д-димер,
  • Специјалне анализе: Антитромбин, Хепарин Анти-Xа, ПТ тренутне и инкубиране мешавине, аПТТ тренутне и  инкубиране мешавине